Szakmai napot tartott egyesületünk október 7-én

2022. október 7-én rendezte meg Egyesületünk az Agóra Veszprém Kulturális Központban az őszi Szakmai napját, melynek fókuszába az elmúlt időszak szakmai innovációi, a látóutak, valamint a minta-mentorálás projekt kerültek. A szakmai napra az ország minden pontjáról érkeztek egyesületi tagok, sőt, határon túli tagokat is üdvözölhettünk az alkalmon.

A szakmai napot Baloghné Uracs Marianna, az egyesület elnöke nyitotta meg. Előadásában az egyesület szerteágazó tevékenységéről, a szakmai innovációkról, valamint a Kultúrházak éjjel-nappal országos eseménysorozathoz való kapcsolódásról is beszámolt.

A közművelődés területét érintő aktuális kérdésekkel kapcsolatban Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője, egyesületünk alapító tagja adott elő, érintve a szakma elé álló kihívások sorozatát. Előadásában hangsúlyozta, hogy az elért szakmai eredményeket a nehézségek ellenére sem szabad elengedni, fontos, hogy a szakembereket megtartsák a munkáltatók, hiszen szükséges a társadalomban végzett közösségi munkájuk a mindennapok kihívásainak áthidalására.

Házigazdánk, Neveda Amália, az Agóra Veszprém Kulturális Központ igazgatója, egyesületünk elnökségi tagja röviden bemutatta az Agóra szerteágazó tevékenységét mind városi, mind pedig lakótelepi szinten, majd bemutatta, hogyan kapcsolódik az intézmény a 2023-as évben megvalósuló Európa Kulturális Fővárosa programhoz.

A plenáris előadásokat két kerekasztal-beszélgetés követte.

A látóutak tapasztalatairól Jantyik Zsolt és Fróna Katalin, a Látópont-munkacsoport vezetői, Jandácsik Pál (Abony), Kovács Norbert Cimbi (Kiscsősz), Hoffner Tibor (Taliándörögd) és Tímár Gabriella (Bácskossuhfalva) Látópont-címbirtokosok számoltak be. A beszélgetés moderátora Baloghné Uracs Marianna volt, aki minden beszélgetőpartnere számára lehetőséget adott arra, hogy megoszthassa azokat az élményeket, melyek egy-egy látóút programon való részvétel vagy a településre érkező csoport fogadása kapcsán születtek a résztvevőkben. A sokszínű élménybeszámolókat követően mind arra jutottak, hogy a látóutak szervezését, a Látópont-hálózat bővítését folytatni kell, és sok esetben nem pénz kérdése egy-egy látóút megszervezése, sokkal inkább múlik a látogatók és a fogadó fél tenni akarásán.

A második kerekasztal-beszélgetés az egyesület minta-mentorálás projektjének tapasztalatait járta körbe Pető Lilla moderálásával, aki a mintaprogram munkacsoport-vezetői feladatait is ellátta. Beszélgetőpartnerei Veszpréminé Turtsányi Valéria, a program szakmai vezetője, Kiss Andrea (Szombathely) és Isó Edina (Tab) mentorok, valamint Gyüre Kitti (Hajdúszoboszló) mentorált voltak. Mind a mentorok mind a mentorált kiemelte a program hasznosságát, azt, hogy a mentorálás révén sokkal tudatosabban zajlott a pályakezdő, junior szakember felkészítése a közművelődési szakma sokszínű feladataira. A mentorok kiemelték továbbá, milyen sokat segített a mentorálás folyamatában az, hogy a projekt kezdetén különböző tesztek segítségével körvonalazták, milyen személyiségjegyekkel rendelkeznek a mentoráltak, valamint melyek azok a kompetenciák, melyek fejlesztésre szorulnak. A program folytatásának, a mentorálásnak a szükségességét mindannyian fontosnak tartották, megtapasztalva azt, mennyit ad ez a lehetőség mind a fiatal pályakezdőnek, mind a nagy gyakorlattal rendelkező szakembernek számára.

A délután műhelymunkákkal folytatódott, ahol a beszélgetések fókuszában a két mintaprogram és annak folytatása, valamint a világunkban zajló események hatására a szakmánkat is érő kihívások, és az azokra adható válaszok voltak. Azt gondoljuk, hogy a szakmai nap bővelkedett értékes beszélgetésekben és jó hangulatú, és bízunk abban, hogy hamarosan folytathatjuk ezt a fajta szakmai diskurzust.

Köszönjük mindenkinek az aktív részvételt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük