Első szakmai nap Budatétényben

A Magyar Közösségépítők Értékszövetsége Egyesület első alkalommal rendezte meg szakmai napját, melynek a Klauzál Gábor Budafok-Tétényi Művelődési Központ adott helyet.

A nemrégiben megalakult Egyesület már több mint 150 fős tagsága szép számmal képviseltette magát a rendezvényen, közel 50 fő jelen tudott lenni. Az első találkozást az alapítók rövid bemutatkozásával indítottuk: mindenki személyes-szakmai motivációiról beszélt, valamint arról, mi inspirálta arra, hogy a szervezet alapításában részt vegyen. A jelen lévő alapítók, Dr. Baloghné Uracs Marianna, Dr. Juhász Erika, Jantyik Zsolt, Molnár Lajos Milán, Sutus Áron, Szigetvári József, Szedlacsek Emília, Závogyán Magdolna: beszéltek szakmai pályafutásukról és a szakmai utánpótlás-nevelés kapcsán személyes érintettségükről. Szóltak a gyakorlati közművelődési munka, a felsőoktatás tapasztalatairól, az eredményekről, a lehetőségekről. De a közművelődés Kárpát-medencei vetülete is szóba került. Valamennyien azt hangsúlyozták, a közművelődés terén dolgozó kollégáknak kulcsszerepük van saját környezetük, településük élhetővé tételében, és ebbe a munkába a fiatal szakemberek új színt, másfajta látásmódot, kommunikációt, eszközrendszert tudnak behozni. Emellett azonban arra is szükség van, hogy a tapasztalt, gyakorlott közművelődés szakemberek átadják számukra tudásukat, tapasztalataikat.

Ezt követően a jelen lévő tagság bemutatkozásával folytatódott a program. Érzékelhetővé vált, milyen színes, változatos az összetétel, kistelepülés közösségi színterében és agórában dolgozó, pályakezdő fiatal és nyugdíjas kolléga egyaránt gazdagítja az Egyesület tagságát, és fontosnak érzi, hogy maga is tegyen a szakmai utánpótlás nevelés érdekében.

A szünetben bejárhattuk a Művelődési Központot, amely irigylésre méltó, szép tereivel, jól használható termeivel ad otthont számos közösségnek, rendezvénynek. Gazdik István igazgató és kollégái mindent meg is tesznek azért, hogy mindenki szívesen járjon ide.

A rövid ebédet követően munkacsoportokban folytatódott a párbeszéd, ahol a tagság három fontos kérdéskört járt körbe, a beszélgetéseket vezető, az adott témában elismert kolléga segítségével. A mentorálás, mentori hálózat kialakításának témájában zajló beszélgetést Szedlacsek Emília vezette. A látóutak – látópontok létrehozása mentén elindult gondolkodás vezetői Jantyik Zsolt és Fróna Kata voltak. A szakmarketing – szakmában tartás témában zajló párbeszéd során pedig Molnár Lajos Milán vezette a beszélgetést. A szakmai konzultációkat azzal zárták a résztvevők, hogy a munka folytatódik, a megfogalmazott részfeladatokat azok viszik tovább, akik abban szívesen dolgoznak, így eljuthatnak egészen a konkrét projektötletek megfogalmazásáig. Ezzel egyúttal elindult a szakosztályokba szerveződés is a felvetett témák mentén.

Jó hangulatú, valódi szakmai eszmecserékben bővelkedő alkalomban volt részünk, az Elnökség hamarosan dönt az elkészült szakmai javaslatokról és a szervezet szakosztályainak megalakításáról, amelyekbe várjuk a tagság jelentkezését.