Egyesületünk kibővített elnökségi üléssel egybekötött szakmai napot szervezett Derecskén, a Városi Művelődési Központ és Könyvtárban november 28-án.
A téliesre fordult időjárás ellenére sokan ellátogattak a Hajdú-Bihar vármegyei kisvárosba egyesületi tagjaink közül, ahol igen kedves fogadtatásban volt részünk. Rácz Anikó polgármester asszony és Nádháziné Tálas Csilla intézményvezető előadásaiból egy erős
értékrenddel, jövőképpel rendelkező, a közösségekért, a hagyományok megtartásáért együttműködésben dolgozó település képe rajzolódott ki, öröm volt hallgatni eredményeik gazdagságát.
Az Egyesület az idei évben Szolnokon rendezte meg a KözösÉg Fesztivált, a szervezés és lebonyolítás kulisszatitkairól, a sikerekről és eredményekről Bubán Levente, az Aba-Novák Agóra szakmai igazgatója számolt be. A folytatást tekintve bejelentésre került a 2025-ös fesztivál időpontja és helyszíne: Komló, 2025. augusztus 25-27.
A szakmai nap további részében két témával foglalkoztunk részletesebben, melyek az Egyesület kiemelt programjai. Elsőként a Látópont Hálózatról, a megvalósult látóutakról és a folytatás lehetőségeiről esett szó kerekasztal-beszélgetés keretében. Fróna Kata és Jantyik Zsolt, Czinkéné Szücs Krisztina és Kovács Norbert Cimbi a Látópont munkacsoport tagjaiként, de egyébiránt Látópontok képviselőként is megszólaltak, ugyancsak Látópontot képviselt Fülöp Zoltán, Sopronkövesd és Muhari Zoltán, Panyola polgármestere. A beszélgetésben megfogalmazódott a Hálózat építkezésének sikere, a Cím rangja, a látóutak hasznossága, az ebből fakadó számos egyéb eredmény: kapcsolatok, együttműködések, a közösségi szemlélet elterjesztése, fiatalok motiválása.
Ugyancsak szó esett a folytatásról, a program minőségi továbbfejlesztéséről, a kommunikáció erősítéséről és a látóutak előtt a Látópontok felkészítésének fontosságáról.
A közművelődési szakemberek utánpótlásának biztosítása, támogatása az Egyesület kiemelt feladata, ezen a téren is lezajlott két mentorálás mintaprogram, amelyek azt igazolták, mind az egyéni, mind a csoportos mentorálás terén sokat tehetünk a szakembereink megerősítéséért, felkészültségük, tudásuk bővítéséért, és a lelkesedés, a motiváció fenntartása terén. Gazdag módszertani példatár gyűlt össze a mintaprogramokból, és itt is számos jó ötlet hangzott el, mivel lehet továbbfejleszteni, kiszélesíteni a programot, és hogyan lehet a mentori kört kiszélesíteni. A kerekasztal-beszélgetést Bodor Anita vezette, az egyéni mentorálásról Pető Lilla munkacsoport tag, Lipták-Belányi Barbara és Márkus Marianna mentorok beszéltek, a csoportos mentorálás témájában Józsa Kata és Oszkai Réka osztották meg velünk értékes tapasztalataikat, jövőre vonatkozó javaslataikat.
A két terület, a mentorálás és a Látőpont Hálózat összekapcsolása is egy következő lépése lehet a szakmai munkának, erre is több felvetés érkezett.
A szakmai napon két egyesületi kiadvány megjelenésének előkészületeiről is szó esett, mind a Látópont Hálózat, látóutak témakörben, mind a mentorálás témakörben az eddigi munkát, a kialakított módszertant összegzi a 2025 tavaszára megjelenő két kötet, amelyek papír alapon és online is elérhetőek lesznek.
Rendkívül eredményes, interaktív, számos javaslatot felszínre hozó szakmai napot tarthattunk Derecskén, köszönjük a helyieknek és minden közreműködőnek az aktív részvételt!