Elindultak a minta-látóutak

2022. március végén zajlanak azok a minta-látóutak, melyeken a Látópont címet elnyert szervezetek képviselői vehetnek részt országosan a Magyar Közösségépítők Értékszövetsége Egyesület szervezésében. A minta-látóutak célja az, hogy a Látópont szervezeteket maximálisan felkészítse arra, hogy az egyesület által kiírt Látóút pályázatra jelentkező csoportok számára szakmailag a legmagasabb színvonalon szervezzék meg a maguk programját. A minta-látóutak Kiscsőszön, Martfűn, Abonyban, Bárdudvarnokon és Százhalombattán valósulnak meg. 

Az első minta-látóútra 2022. március 20-án Kiscsőszön került sor, a Látópont címmel rendelkező Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület szervezésében. Az eseményre Perkátáról, Nyárádról, Bárdudvarnokról, valamint Veszprémből érkeztek a Látópont-szervezetek képviselői. Kovács Norbert Cimbi, az Élő Forrás vezetője volt a látóút házigazdája, az ő vezetésével ismerkedtek meg a résztvevők az egyesület tevékenységeivel. 

A jó hangulatot a Magyarpalatkai Banda alapozta meg, akik Erdélybe való hazaindulásuk előtt egy rövidebb palatkai táncrendet játszottak a látogatóknak. Ezután Kovács Norbert vezetésével a csoport bejárta az egyesület és a hozzá tartozó művészeti iskola tereit, melyekben egyebek mellett agyagos-, kovács- és szövőműhely is működik, emellett számos hagyományos mesterség és szakma eszközeit, kellékeit is megtekinthették. A séta az Egyesület által fenntartott istállók meglátogatásával folytatódott, és végül a táncoktatás fő helyszínét, a Táncházat mutatta meg Kovács Norbert. A Táncház épületének tetőterében a népviseleti gyűjteményt csodálhatták meg a résztvevők. A délelőtti program tapasztalatait a bőséges ebéd mellett beszélték meg, miközben az Élő Forrás munkatársai további információkat osztottak meg a településen és a térségben végzett munkájukról, melynek kiemelten fontos elemei az értékfeltárás és a hagyományőrzés. 

Az ebédet lovaskocsis kirándulás követte, majd a napot a helyi gyermekek csengő hangú népi ének előadása zárta a Pajtában, ahol közben javában dolgoztak Ferenczi György és zenésztársai – egyik visszatérő vendégei Kiscsősznek. 

A látogatók betekintést nyertek abba a hatalmas szakmai munkába, melyet az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület végez nem csak Kiscsőszön, hanem a térség számos kistelepülésén, iskolájában. Köszönjük a gazdag, élményekkel teli látóutat a szervezőknek! 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük