Pantó Antal Hagyományőrző Egyesület

Jász-Nagykun-Szolnok vármegye

5451 Öcsöd, Petőfi Sándor út 44.

paheocsod@gmail.com

+36 30 6449085

szervezet vezetője és kapcsolattartó

Pasztelyák Iván Mihályné

Kapcsolattartó e-mail címe

rozi.pasztelyak@gmail.com

kapcsolattartó telefonszáma

+36 30 6449085

a jógyakorlatról

A Körös Tájház látogatóinak bemutatjuk a helyi védettségű, népi építészeti értékű épület sajátosságait, és a Tájház kialakításának történetét. Ünnepkörökhöz kapcsolódóan szervezünk népművészeti, kézműves és hagyományőrző foglalkozásokat, ahol Népdalkörünk is fellép. Egyesületünk tárgyalkotói szalma- és csuhéfonásban, papírfonásban, mézeskalács-készítésben és hímzésben tevékenykednek. A „gasztronómiai” témájú hagyományőrző foglalkozásokon, öcsödi ételeket sütünk, főzünk és tanítjuk ezek elkészítését. Megtanulhatják a csigatészta pödrését, a lakodalmas perec, a csöröge és sulyom elkészítését vagy kemencében többek között a szilvalekváros kifli vagy diós-mákos kalács sütését. Tájházunkban három berendezett enteriőr meglátogatása során bemutatjuk a régi – múlt század 30-as,40-es, 50-es évekbeli – öcsödi élet, háztartásvezetés kellékeit, a korabeli berendezési tárgyakat. Az udvarunkon felújított terménytároló góréban bemutatunk sok régi mezőgazdasági eszközt. Tájházunk felújítását részben pályázatok, de főleg sok-sok önkéntes munkával végezzük. Tavaly Nyári Táborunk a MÉSZ keretében működő Nagyapám Háza programmal valósult meg, melyre idén is pályázunk. Célja: régi falusi építészeti munkák és eljárások – sarazás, tapasztás, vályogozás, meszelés- bemutatása. A helyi Múzeum és József Attila Emlékház vezetője rendezvényeinkhez csatlakozva tart bemutatókat. Megyei értékünk, az Ördög árok/Csörsz árok rendszer Öcsöd határában vonuló részeit tanösvény keretében szeretnénk a jövőben bemutatni.

Kiknek ajánlják a Látópontot?

Elsősorban közművelődési, kulturális és turisztikai szakembereknek szeretnénk bemutatkozni. Tárgyalkotó népművészeink és kézműveseink foglalkozásaira szeretnénk más civil egyesületeket, vármegyénk településeiről pl. a speciális kézműves tudás – csuhé-, szalma-, gyékényfonás, házi szappanfőzés – iránt érdeklődőket, fiatalokat, nyugdíjasklubokat, tehát vegyes, változó csoportokat is vendégül látni az ország más tájairól.

A szervezetről

A Pantó Antal Hagyományőrző Egyesület 2018-ban alakult a Népdalkör, Egészségklub és a Kerékpáros Túraklub egyesüléséből majd, csatlakozott a Kézimunka Szakkör és szalma-, csuhéfonó népi iparművészünk, Bencsik Márta. Egyesületünk célja: Kulturális és természeti örökségünk megóvása. Térségünk népi hagyományainak, népművészetének, építészeti értékeinek megőrzése, terjesztése és oktatása. Hagyományőrző, kulturális, egészségtudatos programok szervezése, továbbá a falu közösségével és a nyilvánossággal való egyre intenzívebb kapcsolattartás és a településen élők helyi identitásának erősítése. Egyesületünknek 80 tagja van, de rendezvényeinken egyre több olyan helyi önkéntest vonunk be, akik gyerekekkel szeretnek és tudnak dolgozni. Rendezvényeink jó alapot teremtenek, hogy hagyományőrző munkánkba bevonjuk a családokat, a helyi iskolát, óvodát. Székházunkban 3 enteriőr kialakításával megvalósítottuk a Körös Tájházat, melyet 2023-ban nyitottunk meg. Ezzel nagy minőségi változás állt be tevékenységünkben.