Nagy Gáspár Alapítvány

Vas vármegye

2092 Budakeszi Felkeszi u. 17.

pelyach.istvan@gmail.com

06308993201

szervezet vezetője

Pelyach István

kapcsolattartó

Gergye Rezső

Kapcsolattartó e-mail címe

regergye@gmail.com

kapcsolattartó telefonszáma

06300855300

a jógyakorlatról

A Nagy Gáspár Emlékházat, mint irodalmi múzeumot, s mint közösségi színteret szeretnénk bemutatni a Látóútra érkezőknek. Nagy Gáspár Kossuth díjas költő Bérbaltavár szülötte, a nyughelye a szomszédos településen Nagytilajban van. A látóút során azokat a kapcsolódási pontokat mutatnánk be, amivel két hegyháti kistelepülés és a Nagy Gáspár Alapítvány az irodalmi kitekintésen túl is élteti a költő emlékét. Fókuszálunk azokra az értékekre, amelyeket a helyi közösségek a költőre való emlékezés kapcsán teremtettek meg, s azokra is, amik egyéb más téren részei az ott élők mindennapjainak, ünnepi és jeles eseményeinek. A Nagy Gáspár Emlékház mint kiállítóhely és közösségi színtér működik. Közös versmondásokkal közösségi aktivitásokat generálunk. Célunk: Nagy Gáspár költői szellemiségének mind szélesebb körben való megismertetése (különös tekintettel a magyar és keresztényi értékek megjelenítésére), az élmény alapú, közös versmondások népszerűsítése. A lokalitásban új közöségi struktúrák, formák kialakítását ösztönözzük, növelve azoknak a helybélieknek a számát, akik képesek, s hajlamosak lesznek közösségi cselekvésekre, akik ismerik a településük értékeit, büszkék azokra, s szívesen be is mutatják azokat másoknak. A helyi emberi erőforrások, a szakmai körök, hivatásos irodalmárok, előadóművészek, alkotók közösen terveznek és valósítanak meg aktivitásokat. A bérbaltavári és nagytilaji önkormányzatok, település vezetők, civil szervezetek, Vas vármegyei értéktár tagja, Vasvári Játékszín Egyesület, önkéntes közöségfejlesztők, helyi közművelődési szakember alkotja a résztvevők körét.

Kiknek ajánlják a Látópontot?

A Látópontot ajánljuk a közművelődési szakembereknek és településvezetőknek, mint olyan irodalmi emlékhelyet, amely közösségi aktivitásokat generál és az egész település életére hatással van. Várjuk a versmondó, színjátszó, néphagyományokkal és képzőművészettel foglalkozó művészeti csoportok vezetőit, akik számára szakmai tábori helyként is működhet az emlékház.

A szervezetről

Az Alapítvány 2009-ben jött létre Nagy Gáspár költő szellemi hagyatékának ápolására. Nagy Gáspár alkotói, szerkesztői és közéleti munkássága szorosan kötődött a magyarság hagyományaihoz, a kereszténység örök értékeihez. Olyan emberi-közéleti magatartásmintát hagyott maga után, amely zsinórmértékül szolgálhat napjaink értékválsággal küzdő Magyarországán is. Azon kevesek közé tartozott, akik már az 1980-as évek elején kiálltak műveikkel az emberi méltóság és szabadság, a szabad gondolkodás és történelmi múltápolás mellett. Az Alapítvány Budakeszi székhellyel működik –a költő lakhelye volt közel három évtizedig – de tevékenysége erősen kötődik a költő szülőföldjéhez, ahol nyughelye is van. Az Alapítvány felújíttatta a költő bérbaltavári szülőházát, és irodalmi Emlékházzá alakította. 2013-ban – a Magyar Művészeti Akadémia és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával -, a Petőfi Irodalmi Múzeum által berendezett „Valaki ír a kezeddel” című állandó kiállítással nyílt meg a Nagy Gáspár Emlékház. A Magyar Irodalmi Emlékházak sorában közérdekű muzeális kiállítóhelyként szerepel, fenntartója a Nagy Gáspár Alapítvány. A szomszédos Nagytilajban van a költő sírja. Mindkét településsel szorosan együttműködik az Alapítvány. Minden év májusában megemlékező rendezvényt tart a Házban. 2014 óta ekkor adják át az Alapítvány kezdeményezte Nagy Gáspár Irodalmi és Művészeti Díjat is egy olyan alkotónak, aki Nagy Gáspár költői-, közéleti munkásságának szellemiségéhez kapcsolódóan kiemelkedő irodalmi, művészeti értéket hozott létre. A járvány előtt, nyaranta, ugyanitt 5 napos irodalmi táborokat szervezett középiskolás korosztály számára, melyre jeles oktatókat, irodalmárokat, művészeket hívott meg előadóként. Rendhagyó irodalom órákat tartott a Házban a környék iskoláscsoportjai számára. 2008-tól 13 éven át részt vett a Nagy Gáspár Labdarúgó Torna szervezésében, melyen a költőhöz – szülőföld, iskola, munkahely, lakóhely képviseletében – kötődő csapatok játszottak. 2016 októberében a településsel közös ünnepi megemlékezést tartottak a Házban a Vasvári Játékszín közreműködésével. Emlékező, tudományos konferenciákat szervezett Budapesten a Petőfi Irodalmi Múzeumban 2012-ben, a költő halálának 5. évfordulóján, és 2019-ben születésének 70. évfordulóján. Mindkét tanácskozás anyaga a Magyar Művészeti Akadémia konferencia-füzeteként jelent meg. Az Alapítvány 2017-ben CD-t jelentetett meg, melyen Nagy Gáspár szavalja saját verseit. Az Emlékház udvarán 2019-ben részben visszaépült a ház pajtája, mely színvonalas irodalmi rendezvények helyszíne az utóbbi években, köszönhetően a Vasvári Játékszín szervező tevékenységének.