Magyarországi Alkotóművészek Közép- és Nyugat-dunántúli Regionális Társasága

Fejér vármegye

Magyarországi Alkotóművészek Közép- és Nyugat-dunántúli Regionális Társasága

magyarart@gmail.com

0620/846401

szervezet vezetője

Komendó Gabriella

kapcsolattartó

Sevella Zsuzsanna

Kapcsolattartó e-mail címe

zsuzsannasevella@gmail.com

kapcsolattartó telefonszáma

0620/5846401

a jógyakorlatról

A Mintakincstár program célja: a hagyományőrzés, az elődeink által használt mintakincs megismerése, megőrzése. A mai kor igényeinek megfelelő köntösben tálalja őseink formakincseit úgy, hogy közben nem veszítik el eredeti jelentésüket. A hagyományokkal, már gyermekkortól kezdve kell megismerkedni, ezért is választottuk programsorozatunk fő pillérének az óvodás és kisiskolás korosztályt, s a velük foglalkozó szakembereket. A program kiemelt elemei az „Add tovább!” – Iskolai mintaprogram és MintaKINCStár tematikus napok. Büszkeségünkre már a határon túlra is eljutott a program: pl. Kárpátalja, Felvidék, Erdély. A szakmai programok mellett nagy hangsúlyt fektetünk a laikusokkal való találkozások lehetőségeinek megteremtésére, a program társadalmasítására. Különféle rendezvényeken megtapasztaltuk, hogy az általunk kínált „játékok”, alkotó tevékenységek a rendezvényekre látogató magyar és külföldi vendégek számára egyaránt érdekesek, izgalmasak. A MintaKINCStár program a külföldi látogatókat a szokásostól eltérő módon, kicsit más szemszögből, aktív részvételt igényelve ismerteti meg a magyar kultúra egy szeletét. Pl. Pekingben, ahol programunk „legyőzve” a nyelvi kommunikációs nehézségeket nagy sikert aratott. A kiadványok és a módszer 2017 óta Fejér Megyei Értéktár része. 2018-tól e módszer egy 30 órás és két 60 órás akkreditált pedagógus továbbképzésen tanulható, így országszerte alkalmazható. A módszerrel mindenki megtanulhatja a saját környezetének mintakincseit feldolgozni.

Kiknek ajánlják a Látópontot?

Ajánljuk mindenkinek, akiknek fontos a néphagyomány, annak átörökítése, és érdeklődnek a továbbadás új, innovatív módszerei, formái iránt. Gazdag módszertári kínálatunkból mind a turisztikai, közművelődési, kulturális szakemberek, könyvtárosok, mind a közoktatási, szociális szférában dolgozók találnak adaptálható mintaKINCStár elemeket. Programjaink a szakmai közönség mellett óvodai és iskolai csoportoknak, családoknak, s minden, a téma iránt érdeklődőnek is szólnak.

A szervezetről

A M-ART 2007-től működik, s tevékenysége évről-évre egyre szélesebb népművészeti, művészeti palettát, egyre nagyobb érdeklődői kört érint. Szakmailag elismert, a művészet különféle területén dolgozó szakkörvezetőket, oktatókat, iparművészeket, képzőművészettel foglalkozó szakembereket, népi iparművészeket és népművészeket egyaránt tudhatunk tagjaink között. Támogatjuk a gyermek-ifjúsági és felnőtt korosztály körében a népművészeti, képző és iparművészeti értékek megismerését, megőrzését, továbbadását. Kínálatunkban családi programok, kiállítások, mesterség-bemutatók, képzések, tanórai- és tanórán kívüli foglalkozások szerepelnek. Az elmúlt öt évben több mint 10000 diák (óvodás, általános iskolás) közel 100 helyszínen vett részt programjainkon. Szakmai programjainkat eddigi tapasztalataink alapján több programtípusból úgy állítjuk össze, hogy gyermekektől a felnőttekig, a kezdőktől a haladókig, a szakmabeliektől a laikus érdeklődőkig mindenki találhasson számára kedvező programot.